Jednym z upragnionych momentów w karierze badacza, po intensywnym okresie pracy naukowej, jest uzyskanie stopnia doktora czy też doktora habilitowanego. Odzwierciedlenie tego osiągnięcia znajduje wyraz w wydawanym dyplomie doktorskim bądź habilitacyjnym. Niestety w praktyce zauważalny jest problem długiego oczekiwania na uzyskanie takiego dyplomu.
Co można zrobić w takiej sytuacji?
Zgodnie z art. 179 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, osoba, której nadano stopień doktora albo stopień doktora habilitowanego, otrzymuje odpowiednio dyplom doktorski albo dyplom habilitacyjny oraz odpis tego dyplomu. Na wniosek tej osoby wydaje się odpis dyplomu w języku angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim lub łacinie.
Szczegółowa treść ww. dyplomów określona została w aktualnie jeszcze obowiązującym rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 5 lipca 2023 r. w sprawie dyplomów doktorskich, dyplomów habilitacyjnych i legitymacji doktoranta.
Jednakże zarówno ustawa, jak i rozporządzenie nie zawierają terminów na wydanie dyplomu doktorskiego czy habilitacyjnego, co może rodzić wątpliwości w jakim terminie można spodziewać się ich otrzymania. Odpowiedzi na to pytanie udzielił jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z dnia 13 listopada 2024 r. WSA, opierając się na przepisach ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji wskazujących na to, że dyplom doktorski potwierdza nadanie kwalifikacji na poziomie 8 Polskiej Ramy Kwalifikacji – uznał dyplom doktorski za zaświadczenie. Wskutek tej konkluzji, WSA przyjął stosowanie w takich sprawach przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego (KPA), a w szczególności art. 217 § 3 KPA. Zgodnie z tym przepisem, zaświadczenie powinno być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni. W dalszej części uzasadnienia Sąd podkreślił, że termin na wydanie zaświadczenia lub jego odmowę, określony w art. 217 § 3 KPA, stanowi lex specialis w stosunku do terminów wskazanych w art. 35 § 3 KPA co oznacza, że ogólne terminy na załatwienie sprawy przewidziane ustawą nie mogą być stosowne nawet odpowiednio. Tak określony termin nakłada na organ, do którego został złożony wniosek, duży rygoryzm co do sprawności prowadzonego postępowania związanego z rozpatrzeniem żądania wydania zaświadczenia, albowiem podstawowym nakazem dla organu jest w tym przypadku działanie nieujawniające zbędnej zwłoki.
Nieco bardziej złożona sytuacja występuje w przypadku dyplomu habilitacyjnego, bowiem dyplom ten stanowi potwierdzenie kwalifikacji, które nie zostały włączone do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (tak M. Dokowicz [w:] Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Komentarz, red. J. Woźnicki, Warszawa 2019, art. 179). Mimo tego wydaje się, że również w tym przypadku mamy do czynienia z potwierdzeniem kwalifikacji, co wskazywałoby na możliwość stosowania art. 217 § 3 KPA.
Masz problem z uzyskaniem dyplomu? Skonsultuj się z ekspertami Kancelarii dla Nauki.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572).
- Ustawa z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1606).
- Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1571 z późn. zm.).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 5 lipca 2023 r. w sprawie dyplomów doktorskich, dyplomów habilitacyjnych i legitymacji doktoranta (Dz. U. poz. 1422).
Orzeczenia:
- Wyrok WSA we Wrocławiu z 13.11.2024 r., IV SAB/Wr 119/24, LEX nr 3784174.