Zdrowie psychiczne w środowisku akademickim

W ubiegłym tygodniu publicznie zaprezentowany został raport pn. „Analiza badań nad zdrowiem psychicznym i jakością życia w środowisku akademickim”. Raport ten został przygotowany przez badaczy Uniwersytetu SWPS w Poznaniu na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Najważniejszym wnioskiem wynikającym z tego opracowania jest to, że:


„Polska oraz globalna społeczność akademicka charakteryzują się niepokojąco wysokim stopniem rozpowszechnienia problemów ze zdrowiem psychicznym (zaburzenia lękowe i depresyjne oraz silny stres, a w przypadku kadry akademickiej także wypalenie zawodowe). Dotyczy to niemal każdej z analizowanych grup , tj. osób studiujących na studiach wyższych i doktoranckich oraz w szkołach doktorskich, a także kadry akademickiej.”


Mając na uwadze alarmujące wyniki raportu pragniemy przypomnieć, że powszechnie obowiązujące przepisy prawa przewidują szereg rozwiązań prawnych, których celem jest minimalizowanie, zapobieganie i przeciwdziałanie nagannym, niepożądanym zachowaniom w środowisku akademickim.
Należą do nich w szczególności:

  • przepisy dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej,
  • obowiązek przeciwdziałania przez pracodawcę mobbingowi oraz środki prawne służące w razie jego doświadczenia,
  • przepisy dotyczące dyskryminacji i molestowania oraz środki prawne służące w razie ich doświadczenia,
  • obowiązek wdrożenia procedur antykonfliktowych w szkołach doktorskich,
  • przepisy regulujące ochronę sygnalistów.

Trzeba pamiętać, że dbałość o dobrostan członków społeczności akademickiej zależy od skuteczności wdrożenia wymienionych wyżej rozwiązań w danym podmiocie.

Kancelaria dla Nauki świadczy pomoc prawną podmiotom systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz osobom indywidualnym we wskazanym zakresie.

Barbara Pietrzyk-Tobiasz
Barbara Pietrzyk-Tobiasz
Artykuły: 10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście − sześć =