Skreślenie z listy studentów

Ustawa regulująca obszar szkolnictwa wyższego i nauki przewiduje obligatoryjny i fakultatywny tryb skreślenia z listy studentów. Z niniejszego artykułu dowiecie się Państwo jakie są przesłanki skreślenia oraz jakie uprawnienia przysługują osobie skreślonej z listy studentów.

Informacje dotyczące skreślenia z listy studentów odnajdziecie Państwo w Ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 z późn. zm.; dalej jako: PSWiN) oraz regulaminie studiów. 

W pierwszej kolejności wskazać trzeba, że skreślenie z listy studentów następuje w drodze decyzji administracyjnej. Oznacza to, że stosujemy w tym przypadku przepisy Ustawy z dnia 4 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572; dalej KPA). Ma to istotne znaczenie w zakresie ochrony praw studentów.

O wszczęciu postępowania w przedmiocie skreślenia z listy studenta organ powinien zawiadomić danego studenta.

Przepisy prawa powszechnie obowiązującego przewidują sytuację, kiedy wydawana jest decyzja o skreśleniu z listy studentów. Podkreślić trzeba, że regulamin studiów nie może przewidywać dodatkowych przyczyn.

Obligatoryjnymi przesłankami skreślenia z listy studentów są: 1) niepodjęcie studiów, 2) rezygnacja ze studiów, 3) niezłożenie w terminie pracy dyplomowej lub egzaminu dyplomowego, 4) ukarania karą dyscyplinarną wydalenia z uczelni. W przypadku wystąpienia takich przyczyn organ wydający decyzję nie ma możliwości podjęcia innego rozstrzygnięcia jak tylko wydania decyzji o skreśleniu z listy studentów.

PSWiN przewiduje także fakultatywne przesłanki skreślenia z listy studentów. Są to: 1) stwierdzenie braku udziału w obowiązkowych zajęciach, 2) stwierdzenie braku postępów w nauce, 3) nieuzyskanie zaliczenia semestru lub roku w określonym terminie, 4) niewniesienia opłat związanych z odbywaniem studiów. W tym przypadku wydawana jest tzw. decyzja uznaniowa. Co to oznacza w praktyce? Organy wydający decyzję po wszechstronnym przeanalizowaniu danej sprawy może podjąć decyzję o tym, że dana osoba zostanie skreślona z listy studentów. Nie ma jednak takiego obowiązku. Jeżeli jednak się na to zdecyduje to musi to zostać w odpowiedni sposób uzasadnione. Jak wskazuje się w doktrynie „(…) swobodne uznanie nie tylko nie oznacza arbitralności organu w podejmowaniu tego rodzaju decyzji, ale co więcej – wiąże się z koniecznością rzetelnej i szczególnie wnikliwej analizy wszelkich okoliczności sprawy, co przekłada się z kolei na konstrukcję samej decyzji administracyjnej. Trzeba zatem podkreślić, że w przypadku decyzji uznaniowych – poza podstawowymi wymogami wskazanymi w KPA, jakim powinna odpowiadać każda decyzja administracyjna – na organie ciążą surowsze wymagania chociażby w postaci wyczerpującego uzasadnienia swojego rozstrzygnięcia, przy uwzględnieniu wszelkich okoliczności relewantnych dla danej sprawy” (B. Pietrzyk-Tobiasz, [w:] W. Kiełbasiński, B. Pietrzyk-Tobiasz, M. W. Kuliński (red.), Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce dla studenta i doktoranta – komentarz praktyczny. Komentarz | Linia orzecznicza, Warszawa 2024, art. 203).

Osobie, która otrzyma decyzję o skreśleniu z listy studentów przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.  Składa się go w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Ważne jest to, że dana osoba zachowuje przez ten czas status studenta, w związku z czym posiada wszystkie prawa i obowiązki. W przypadku złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy status studenta zachowany jest do wydania decyzji utrzymującej w mocy decyzję o skreśleniu z listy studentów.

Warto również wskazać, że złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy nie jest obligatoryjne. Możliwe jest wniesienie od razu skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Wnosi się ją w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżoną decyzję.

W przypadku wszczęcia postępowania w sprawie skreślenia z listy studentów lub po wydaniu decyzji o skreśleniu warto skorzystać z fachowej pomocy prawnej. Kancelaria dla Nauki oferuje wszechstronne wsparcie prawne. Zapraszamy do kontaktu.

 

Wojciech Kiełbasiński
Wojciech Kiełbasiński
Artykuły: 12