Zapomoga dla studentów poszkodowanych przez powódź – jak ubiegać się o wsparcie?

Zapomoga dla studentów poszkodowanych przez powódź – jak ubiegać się o wsparcie? Niedawne powodzie dotknęły wiele regionów naszego kraju, wywierając dramatyczny wpływ na życie mieszkańców. Wśród poszkodowanych są również osoby ze społeczności akademickiej, w tym studenci. Wielu z nich straciło mienie, miejsca zamieszkania lub dochody, co znacząco wpływa na ich sytuację życiową, w tym materialną. Takie osoby mogą ubiegać się o otrzymanie wsparcie w postaci zapomogi.

Stosownie do art. 90 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 z późn. zm., dalej jako: PSWiN) – zapomogę może otrzymać student, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej. Nie ulega wątpliwości, że skutki ostatnich wydarzeń mogą powodować powstanie trudnej sytuacji życiowej wielu studentów. Każda sprawa powinna być analizowana oddzielnie, jednakże zaryzykować można stwierdzenie, że w takich przypadkach spełniona będzie również przesłanka przejściowości.

Posłużmy się przykładem:

Janek jest studentem I roku. W wyniku powodzi zniszczeniu uległ jego dom rodzinny, przez co rodzina poniosła znaczące straty. Wspólnie zastanawiają się czy może on ubiegać się o przyznanie zapomogi.

W opisanej sytuacji Jan może ubiegać się o przyznanie zapomogi. Przed przygotowaniem wniosku powinien zapoznać się z regulacjami obowiązującymi w danej uczelni. Należy również pamiętać o odpowiednim uzasadnieniu wniosku. Warto dołączyć również dodatkowe dokumenty czy też dokumentację fotograficzną. Kwota przyznanej zapomogi będzie indywidualnie ustalana w zależności od uczelni oraz sprawy.

Należy pamiętać, że zapomoga może być przyznana nie częściej niż 2 razy w roku akademickim (art. 92 ust. 2 PSWiN). Można ją otrzymać dwukrotnie nawet w krótkich odstępach czasu, jednak powód musi być różny (A. Mrozowska [w:] Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Komentarz, red. J. Woźnicki, Warszawa 2019, art. 90.). Warto zapoznać się ze szczegółowymi przepisami, które zawarte są w regulaminie świadczeń dla studentów. Określa on w szczególności wysokość zapomogi lub sposób jej ustalania, czy też szczegółowe kryteria i tryb przyznawania tego świadczenia.

Rozumiejąc trudną sytuację studentów eksperci Kancelarii dla Nauki oferują bezpłatne konsultacje w przedmiocie ubiegania się o otrzymania bezzwrotnej pomocy w postaci zapomogi. Informacje w zakresie zapomogi dla studentów poszkodowanych przez powódź osoby zainteresowane uzyskają poprzez kontakt pod adresem: biuro@kancelariadlanauki.pl

O pomoc w tym zakresie apeluje Minister Nauki Dariusz Wieczorek:

Wsparcie osób dotkniętych powodziami – apel Ministra Nauki Dariusza Wieczorka do Rektorów

 

Wojciech Kiełbasiński
Wojciech Kiełbasiński
Artykuły: 12

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + osiemnaście =